Літературна вікторина /Files/images/Шевченко Т. Г..jpg

«Завжди живий Шевченко»

1. Якого російського письменника Тарас Шевченко назвав «великим другом»? (М.В. Гоголя).

2. Який композитор написав музику до 83 творів Шевченка? (Микола Лисєнко).

3. Які твори присвятив Шевченко людям, які його викупили з кріпацтва? (Григоровичу — поему «Гайдамаки», Жуковському — поему «Катерина»).

4. Які твори Т.Г.Шевченка покладено на музику? (Данькович «Опера Назар Стодоля», М.Лисєнко музика до «Кобзаря», М.Аркас — Опера «Катерина»).

5. В якому творі Шевченка героїня є Квіткою і якою? (Лілея, в баладі «Лілея»).

6. Назвіть повісті Т.Шевченка, написані російською мовою («Наймичка», «Варнак», «Музыкант», Несчастный», «Капитанша», «Близнецы», «Художник», «Прогулки с удовольствием и не без морали»),

7. В яких творах Т.Г.Шевченко розповідає про своє дитинство? («Мені тринадцятий минало», «Як би ви знали паничі»).

8. Скільки років був кріпаком Тарас Шевченко? Коли його викупили? Хто? (24роки, викупили з кріпацтва 1828 року, допомогли видатні діячі російської та української культури: Жуковський, Брюлов, Гребінка Венеціанов, Григорович та ін.).

9. В якому творі А.Малишка розповідається, як хлопчик читає розвіднику «Кобзаря»? («Прометей»),

10. Скільки років Т.Г.Шевченко був на засланні? (10).

11. Хто з письменників та поетів і які твори присвятили Тарасу Шевченку? (О. Іваненко «Шлях Тараса», Васильченко С. «В бур'янах», Ільченко А. «Петербурзька осінь», Смілянський С. «Постова молодість», Коротич В. «Триптих», Сосюра В. «На могилі Шевченка»).

12. Як називається перший збірник Т.Г.Шевченка, скільки творів до нього ввійшло? («Кобзар», 8).

Виховний захід "Вшановуємо Т. Г. Шевченка".

/Files/images/images.jpeg

Мета: Глибше ознайомити дітей із життям і творчістю великого поета; виховувати любов до поезії; вчити дітей наслідувати Т.Г.Шевченка та виконувати його заповіти.

Святково прибрана бібліотека: портрет Т.Г.Шевченка, рушники, виставка про життя і творчість Кобзаря, виставка його творів та ілюстрацій. Біля портрета - слова, що є епіграфом виховного заходу.

І мене в сім'ї великій,

В сім'ї вольній, новій,

Не забудьте пом'янути

Незлим, тихим словом.

Бібліотекар: 198 Шевченківська весна вступила на землю. Роковини Тараса Шевченка - особливе свято для України. 9 березня - не просто день народження видатного письменника. Це день духовного народження нашого народу. Саме поява Шевченка засвідчила справжнє народження українців, бо він духовний цемент нашого народу. Після Шевченка уже ніхто не зміг і ніколи не зможе його поглинути. Щастя української нації в ому, що Бог послав на її терен такого генія як Кобзар, який мав різнобічну обдарованість, який зумів підпорядкувати усі свої здібності.

Учитель: А чи знаєте ви, діти, що Україну шанують у світі теж? Коли згадують про Україну в якійсь чужій далекій країні, то при цьому обов'язково називають ім'я Тараса Шевченка?

І чи знаєте ви, діти , що пам'ятники нашому Шевченкові стоять під небом у далекій Канаді, Угорщині, США, Франції, Парагваї? Його іменем названо вулиці у Франції та Аргентині, у країнах СНД.

Так Шевченка шанують у світі. Волею історії він ніби ототожнений з Україною, представляє нас, українців , народам світу. Та найбільше пишаємось Шевченком ми, українці. Він - наш великий поет, наша честь і слава. І нам потрібно знати його твори, його життя. Ми називаємо його Кобзарем. Так поет назвав книгу всього свого життя - «Кобзар», вона стала настільною книгою для всього нашого народу.

Кобзар ми його звемо,

Так від народу і до роду,

Кожен вірш свій і поему

Він присвячував народу.

(М.Т.Рильський)

Учень: Ось уже майже два століття 9 березня кожного року є особливою датою в нашій країні.

У цей день Україна вшановує свого великого сина Тараса Григоровича Шевченка. У цьому році минає 198 років від дня його народження.

У старій хатині

В кріпака колись

В тихий день весняний

Хлопчик народивсь.

Учень: Так, народився Тарас Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту на Київщині (тепер Черкаська область). Батьки його були кріпаками. Григорій Іванович умів читати, стельмахував(робив із дерева вози, колеса), а іноді й чумакувати доводилось. Мати - лагідної вдачі жінка, працьовита, дбайлива . Письменним був і дід по батькові Іван, розповіді якого дуже любив слухати малий онук.

Бібліотекар: З поміж книг, які є у бібліотеці є художні і наукові. Всі вони допомагають вам, діти , пізнавати навколишній світ, більше дізнатися про письменників, твори яких я читала. Одне з почесних місць займає «Кобзар». Це своєрідна Біблія. Поезії , що входять до неї, складалися на тернистих дорогах поетового життя, писалися то в мандрах, то в казематах, мережилися при світлі білих ночей Петербурга, в пісках Закаспійських пустель, під самітнім сонцем вигнання. хоча більшість поезій написано поза межами рідного краю, але вони пронизані світлим образом Дніпра і синьою далечінню українських степів. На випадкових папірцях та в захалявних книжечках рука поета похапцем, крадькома записувала рядки, що стануть дорогими для цілого народу, донесуть до нього скрізь усі перепони віщі вічні слова.

Учень:

«Кобзар - це скарб для нашого народу,

Минулого буття духовний жар,

Який приніс нам радість, насолоду,

Любові й віри невмирущий дар.

Величний дар Шевченкового серця,

Що Україну славив в засланні.

В солдатських муштра по усіх фортецях

На чужині складав свої вірші.

А серцем в Україну линув,

Бо там народ знедолений страждав.

Він батьківщину рідну не покинув -

І в Україну вороття шукав.

І став для нас Шевченко заповітом,

Безсмертним, як саме людське життя.

Мит будем славить перед цілим світом

Живе й святе Шевченківське ім'я!

Учитель: У школі ми вивчаємо творчість Тараса Шевченка, починаючи з 2 класу, і кожного року ми все більше про нього дізнаємося, про його нелегке життя і таку чудову поезію. Його вірші дуже легко вчаться і мають багато повчального.

«Кобзар» - книга невичерпна, книга - навіки.

Моя родина дуже любить цю книгу. Ми маємо обидва видання «Кобзаря» і з задоволенням їх перечитуємо.

Учень: Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

Розкажи, як над горою

Сонечко сідає,

Як у Дніпра веселочка

Воду позичає.

Як широка сокирина

Віти розпустила…

а над самою водою

Верба похилилась.

Учень:

Зацвілі в долині

Червона калина

Ніби засміялась

Дівчина - дитина.

Любо ,любо стало,

Пташечка зраділа

І защебетала.

Почула дитина

І в білій свитині

З біленької хати вийшла погуляти,

У гай на долину.

Учитель: У день народження Т.Шевченка дорослі і діти йдуть до його пам'ятника, щоб поставити свічку, покласти квіти, почитати його вірші, поспівати пісні, вшанувати великого Кобзаря.

Учень: Тарасе, наш Кобзарю, всюди

Приходиш нині ти, як свій,

Тебе вітають щиро люди

На всій Україні моїй.

Учень: Поклін тобі, Тарасе,

За твої праві труди.

За тебе рідний нарід

Ніколи не забуде.

Ніколи не забуде.

Бібліотекар: Завершити роздуми про Кобзаря хочу такими даними: у Вашингтоні є пам'ятник Тарасові Шевченкові. З нагоди його відкриття президент США Джонсон сказав: «Він був більше, як українець - він був державним мужем і громадянином світу. Він був більше як поет - він був хоробрим войовником за права, волю людей. Його поезія - з народу і для народу. Статую Шевченка поставлено, щоб вона всім живими і тим, хто прийде після нас, нагадувала про його велич.»

Кiлькiсть переглядiв: 839

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Квітень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930